Rulík zlomocný
Popis:
Vytrvalá bylina se ztlustlým vícehlavým oddenkem, z něhož vyrůstá silná, přímá, odstále větvená lodyha, dorůstající výšky až 1,5 metru. Listy jsou střídavé, celokrajné, žláznatě chlupaté s krátkým řapíkem. Jednotlivé květy jsou krátce stopkaté, oboupohlavné, s pěticípým kalichem. Koruna je pěticípá, hnědě fialová, uvnitř šedožlutá, červeně žilkovaná. Rostlina kvete od června do srpna. Plod je kulatá černá bobule v pěticípém kalichu. Obsahuje četná světle hnědá semena. Celá rostlina včetně černých bobulí je prudce jedovatá.
Sběr a úprava:
Listy a nať se sbírají na počátku kvetení, tj. od června, odtrháváním nebo sežínáním mladých částí rostlin. Sebraný materiál se rozkládá na lístky a suší se ve stínu nebo v sušárně při teplotě do 40 stupňů. Droga omamně voní a chutná hořce. Kořeny rulíku se vyorávají v druhém pěstebním roce, v září a říjnu. Řádně se vyperou, silnější se podélně rozříznou a suší se v sušárně při stejné teplotě jako listy. Suché kořeny při lomu praskají a mají hořkou chuť.
Výskyt:
Je rozšířen v oblasti Euroasie, v severní Africe a jako zavlečený i v Severní Americe. Roste hojně na pasekách, v křovinách a v řídkých listnatých lesích. Pěstuje se na plantážích.
Užívaná část:
Sbírají se či sklízejí list (Folium belladonnae), kořen (Radix belladonnae) a mladá nať (Herba belladonnae).
Užití:
Atropin se používá v očním lékařství k rozšíření zornice, proti křečím průdušek a v zažívadlech, při parkinsonismu, ke snížení sekrece některých žláz aj, Velmi vhodně se v těchto případech využívá také směs izolovaných alkaloidů, především z kořenů, protože se vyznačují delším účinkem a lepší snášenlivostí než atropin a některé jeho sloučeniny.
Účinné látky a působení
Tropanové alkaloidy (0,1-1,2 %: (-)-hyoscyamin, malé množství (-)-skopolaminu, estery derivátů tropanu s kyselinami tropovou a atrapovou), těkavé dusíkaté báze (nikotin, pyridin, N-methylpyrrolin), ostatní látky (flavonoidy, skopoletin, skopolin, jantarová kyselina).
Drogy z rulíku se dnes nepoužívají – slouží jako suroviny pro izolaci (-)-hyoscyaminu, případně z něho získávaného racemického atropinu, který má cholinolytické účinky.
Poznámka:
Plody rulíku – černé bobule – bývají zdrojem otrav, končícím často smrtelně, hlavně u dětí.
Napsat komentář Zrušit odpověď na komentář
-
-
-
Nejnovější příspěvky
-
Rubriky
- ? (1)
- Bylinkové masky (8)
- Diskuze na téma (1)
- Herbář (24)
- Léčba bylinkami (54)
- Reklama (1)