Vlaštovičník větší
Popis:
Vytrvalá rostlina s válcovitým kořenem a s krátkým oddenkem, z něhož vyrůstá přímá, rozvětvená, chlupatá, až 1 metr vysoká lodyha. Listy jsou střídavé, řapíkaté, chlupaté, přetrhovaně zpeřené a přezimující. Lodyžní listy jsou přisedlé, na rubu modrozelené. Květy jsou oboupohlavné, dvojčetné s volnými květními obaly. Kališní lístky jsou žlutavé, opadavé. Korunní lístky jsou sytě žluté. Rostlina kvete od června do září. Plod je čárkovitá tobolka. Semena jsou černá s bílým masíčkem. Rostlina je prostoupena mléčnicemi s oranžovou šťávou. Odporně páchne a je jedovatá.
Sběr a úprava:
Nať vlaštovičníku sbíráme ručně sežínáním mladých nadzemních částí rostlin. Sebraný materiál rozprostřeme na lístky v tenké vrstvě a rychle sušíme, nejlépe v sušárně při teplotě do 40 stupňů. Droga je světle zelená, mdle páchne a chutná palčivě hořce. Kořenové části rotlin se dobývají na podzim nebo na jaře, důkladně se vyperou, očistí a pak se suší za stejných podmínek.
Výskyt:
Vlaštovičník je původní v mírném pásu Eurasie a zavlečeně roste i v Severní Americe. Hojně se vyskytuje v křovinách, u plotů, na rumištích a jiných pustých místech.
Užívaná část:
K léčebným účelům se sbírá nať (Herba chelidonii), vyjímečně také oddenek a kořen (Radix chelidonii).
Užití:
Vlaštovičník se používá téměř výhradně jako součást fytopreparátů při kolikách v trávicích orgánech, v žlučových a močových cestách, při cévních a bronchiálních křečích, zevně při chronických ekzémech, protože má protimikrobiální a protiplísňové účinky. Šťáva z čerstvé rostliny se lidově používá k odstraňování některých typů bradavic. Droga je jedovatá, používá se omezeně; vnitřně se nepoužívá v těhotenství ani při kojení.
Účinné látky a působení
Nať obsahuje 0,1-1 % benzylisochinolinových alkaloidů (více než 20+ hlavní jsou chelidonin, sunguinarin, koptisin, chelerytrin), kyseliny (chelidonovou), flavonoidy, saponiny, karotenoidy. Alkaloidy působí různě, některé mají protichůdné účinky, výsledný efekt je uklidňující. Uvolňují křeče a věnčité cévy, zvyšují stahy dělohy, snižují krevní tlak a zrychlují pohyby žlučovodů. Chelidonin zmírňuje bolest, zklidňuje, tlumí centrum pro kašel a brzdí množení některých nádorových buňěk. Chelerytrin je velmi jedovatý, tlumí centrální nervovou soustavu. Všechny alkaloidy působí protimikrobiálně na grampozitivní a gramnegativní mikroby a některé prvoky.
Poznámka:
Šťáva z čerstvé rostliny může po vniknutí do oka poleptat rohovku. Požití vyšších dávek dríždí zažívací ústrojí, objevuje se pálení sliznic, zvracení a krvácení do zažívacého ústrojí.
Napsat komentář Zrušit odpověď na komentář
-
-
-
Nejnovější příspěvky
-
Rubriky
- ? (1)
- Bylinkové masky (8)
- Diskuze na téma (1)
- Herbář (24)
- Léčba bylinkami (54)
- Reklama (1)