Benedikt lékařský

29.8.2012 Bylinky Herbář

Benedikt lékařský rostlina

Benedikt lékařský rostlina

Benedikt lékařský rostlina

Benedikt lékařský rostlina

Benedikt lékařský

Benedikt lékařský

 

 

 

 

 

Popis:

Jednoletá bylina s přímou, větvenou, hustě chlupatou až ostnitou lodyhou, dorůstající výšky až 60 cm. Lodyha je hranatá, štětinatá, nahoře žláznatá. Listy jsou střídavé, řapíkaté, ostnitě zubaté a žláznatě chlupaté. Lodyžní listy jssou přisedlé, poloobjímavé. Květenství tvoří jednotlivé koncové úbory. Zákrov je dvouřadý se střechovitě uspořádanými listeny. V úborech jsou květy jen trubkovité, oboupohlavné, pětičetné, barvy jasně žluté. Rostlina kvete v červnu a v červenci. Plody jsou nahnědlé rýhované nažky se zubatým okrajem a dvouřadým chmýrem.

Sběr a úprava:

Nať se sklízí v době, kdy porost benediktu začíná kvést a dosahuje výšky asi 30 cm, tj. v červnu a červenci. Sklízí se za suchého počasí ručně nebo strojem. Sklizeň se opakuje až třikrát do roka. Sklizený materiál se suší ve stínu nebo v sušárně při teplotě kolem 60 stupňů. Dobře usušená droga je světle zelená, příjemně voní a chutná hořce. Uchovává se v suchu a v temnu.

Výskyt:

Pochází z oblasti Středomoří, kde dosud roste planě. Odedávna se pěstuje jako léčivá rostlina v mnoha zemích světa.

Užívaná část:

K léčebným účelům se sklízí nať (Herba cardui benedicti).

Užití:

Používá se ke zvýšenému vylučování žaludeční šťávy a žluče. Protibakteriální působení snižuje náchylnost k hnilobným procesům v zažívacím ústrojí, proto se droga doporučuje při špatném zažívání a nechutenství. Zlepšuje metabolismus a posiluje organismus. Uplatňuje se také jako močopudný prostředek a zvyšuje vylučování kyseliny močové. Zevně se nať využívá při chronických zánětech kůže a sliznic. Nedoporučuje se používat ji během těhotenství a při kojení. Podává se 1,5-3 g natě ve formě nálevu 3 x denně.

Účinné látky a působení

Nať obsahuje lignany (arkcigenin), steroly (beta-sitosterol, stigmasterol), terpenoidy (knicin 0,2-0,7 %, salonitenolid, alfa-amyrin, oleanovou kyselinu), flavonoidy, silici, třísloviny (cca 8 %), z ostatních sloučenin různé polyiny, lithospermovou kyselinu, sliz, pryskyřice. Knicin a polyiny mají protibakteriální aktivitu (Pseudomonas aeruginosa, Staphylococcus aureus), knicin má také účinek protizánětlivý. Aktivita vůči nádorovým buňkám sarkomu 180 byla nalezena u nati, knicin má vliv na lymfoidní leukemii a KB-buňky. Lithospermová kyselina tlumí účinek některých hormonů samičího pohlavního ústrojí, seskviterpeny jsou hořké.

Poznámka:

Nať je už po staletí základem některých populárních žaludečních likérů (např. benediktýnky).


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Powered by Maybeway.com