Andělika lékařská

27.8.2012 Bylinky Herbář

Andělika lékařská rostliny

Andělika lékařská rostliny

Andělika lékařská květ

Andělika lékařská květ

Andělika lékařská rostlina

Andělika lékařská rostlina

 

 

 

 

 

 

Popis:

Dvouletá až více letá rostlina s mohutným rozvětveným kořenem, ztlustlým řepovitým oddenkem a přímou, rýhovanou, načervenalou, nahoře větvenou lodyhou, dorůstající výšky až 2 metry. Přízemní listy jsou velké, dlouze řapíkaté, dvakrát až třikrát zpeřené. Lodyžní listy jsou střídavé, pochvami přisedlé k lodyze. Květenství tvoří velké polokulovité okolíky. Květy jsou oboupohlavné, pětičetné, zelenobílé. Rostlina tvoří velké polokulovité okolíky. Květy jsou oboupohlavné, pětičetné, zelenobílé. Rostlina kvete v červenci a v srpnu. Plody jsou dvojnažky s křídlatými žebry. Dozrávají v srpnu a v září. Celá rostlina kořenně voní.

Sběr a úprava:

Oddenky s kořeny se sklízejí na podzim nebo na jaře. Na malých plochách se rostliny vyrývají, na velkých se vyorávají. Materiál se očistí, vypere a silnější kořeny se rozpůlí. Suší se v sušárně při teplotě kolem 35 stupňů. Naťová a listová droga se získávají pouze z mladých částí rostliny. Nažky se sklízejí ze dvou- až tříletých rostlin. Zralé okolíky necháme doschnout a pak nažky odrhneme. Drogy uchováváme v uzavřených obalech.

Výskyt:

Pochází z hornatých oblatá střední a severní Evropy a ze západní Asie. Roste na praměništích, podíl řek a potoků. Pěstuje se na polích.

Užívaná část:

Drogou je oddenek s kořeny (Rhizoma angelicae). plod (Fructus angelicae), list (Folium angelicae) a nať (Herba angelicae).

Užití:

Vnitřně se užívá při zhoršené činnosti zažívacího ústrojé (špatné trávení, plynatost), při křečích, zpomalené střevní činnosti, při snížené tvorbě moči a sklonu k tvorbě močových kamenů. Zevně je vhodná při zhmožděninách s krevními podlitinami, zánětech pokožky ve vlasové části hlavy, při nehojících se a hnisavých bércových vředech, při spáleninách. Je vhodnou součástí přípravků pro léčbu starých lidí.
Podávají se 3x denně suché kořeny ve formě nálevu (1-2 g), suché listy – nať (2-5 g), případně plody (1-2 g).

Účinné látky a působení

Kumariny (hlavní komponenty v oddencích s kořeny do 0,2 %, v plodech 1,2-0,5 %), silice v množství 0,3-1,0 %, přdevším v plodech; hlavními sloučeninami jsou felandren, alfa-pinen, alfa-thujon, limonen, beta-karyofylen, linalool, borneol a několik makrocyklických laktonů. Z ostatních sloučenin byly nalezeny flavonoid archangelenon, palmitová kyselina a cukry.
Andělika působí proti bakteriím a některým plísním. Furanokumariny v první fázi účinku zpomalují vylučování některých léčiv z těla, v druhé fázi ho urychlují. Podobné druhy andělik (A. sinensis) mají ochranné účinky na játra a zabraňují snížení obsahu zásobního polysacharidu glykogenu v játrech.

Poznámka:

Nedoporučuje se používat drogy v těhotenství a při kojení.


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Powered by Maybeway.com