Bříza bělokorá

27.8.2012 Bylinky Herbář

Bříza bělokorá listy

Bříza bělokorá listy

Bříza bělokorá stromy

Bříza bělokorá stromy

Bříza bělokorá

Bříza bělokorá

 

 

 

 

 

 

Popis:

Jednodomý opadavý strom s bílou borkou odlupující se v úzkých proužcích, dorůstající výšky až 30 metrů. Mladé větve jsou hnědé, metlovité, později převislé, pokryté pryskyřičnými žlázami. Listy jsou střídavé, dlouze řapíkaté, žláznaté, ostře pilovité, lysé, kosočtverečného tvaru. Květy jsou jednopohlavné, v jehnědách. Prašníkové jehnědy jsou přisedlé, válcovité a zakládají se na podzim. Pěstíkové jehnědy jsou stopkaté, kratší a raší až na jaře v paždí zelených listenů. Bříza kvete v dubnu a květnu; opyluje se větrem. Plody jsou křídlaté nažky.

Sběr a úprava:

Listy břízy odtrháváme nebo sdrháváme z mladých větví od června až do září; v té době jsou sytě zelené a lepkavé. Sebraný materiál rozprostíráme na lístky a sušíme ve stínu nebo v sušárně při teplotě do 40 stupňů. Správně usušená droga kořenitě voní a chutná hořce. Březové pupeny se sbírají v zimě nebo v předjaří v porostech určených k mýcení. Suší se obdobně jako listy.

Výskyt:

Běžně se vyskytuje po celé Evropě a v si zasahuje až do Japonska. Roste hojně v hájích, parcích, ve stromořadích a vysazuje se rekultivačních plochách.

Užívaná část:

K léčebným účelům se sbírá list (Folium betulae), někdy i pupeny (Gemmae betulae).

Užití:

Jako močopudný prostředek při bakteriálních zánětech močových cest, ke zvýšení vylučování kyseliny močové a zpomaléní tvorby močových kamenů; na tomto efektu se podílí vysoký obsah vitaminu C. Droga se používá při zánětech kloubů, revmatismu, padání vlasů, vyrážkách, hlavně ve vlasové části pokožky, tj. tam, kde je žádoucí zvýšení látkové výměny. Nebylo zjištěno žádné vzájemné ovlivňování s jinými léčivy. Podávají se 4-8 g 3x denně ve formě nálevu.

Účinné látky a působení

Drogy obsahují flavonoidy (cca 3 % – hyperosid, kvercitrin aj.), silici (0,1, s obsahem seskviterpenických oxidů), katechinové deriváty [(-)-epikatechin, (+)-katechin a jeho 7-O-D-xylopyranosid, oligomerní procyanidiny složené z těchto jednotek], fenolkarboxylové kyseliny (kávovou, chlorogenovou) a jiné sloučeniny (0,5 % vitaminu C, triterpenické damaranové alkoholy, saponiny). Flavonoidy a silice mají močopudné účinky bez nepříznivého vlivu na ledvinový parenchym, směs obsahových látek se podílí na zvýšeném vylučování chloridu sodného. Flavonoidy a terpenické látky mají příznivý vliv na ekzémová onemocnění.

Poznámka:

Droga může sloužit jako zajímavý zdroj flavonoidů, především hyperosidu, který příznivě ovlivňuje oběhový systém. V těhotenství a při kojení je možné používat drogu s opatrností.


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Powered by Maybeway.com