Brutnák lékařský
Popis:
Jednoletá bylina se silnou přímou rozvětvenou lodyhou, dorůstající výšky až 70 cm. Listy v přízemní růžici jsou vejčité až kopinaté, dlouze řapíkaté, celokrajné a oboustranně porostlé drsnými chlupy. Lodyžní listy jsou přisedlé objímavé a rovněž drsně chlupaté. Květy jsou stopkaté, oboupohlavné, nicí s pětidílným kalichem a s pěticípou, kolovitou, jasně modrou (někdy bílou) korunou. Rostlina kvete od června do září. Plody jsou světle hnědé vejcovité tvrdky. Celá rostlina voní a chutná po okurkách.
Sběr a úprava:
Čerstvé mladé listy brutnáku se často zužitkovávají v kuchyni při přípravě jarních salátů. K přípravě drogy sežínáme nať ručně na počátku kvetení, tj. od června do září. Čerstvou nať rychle sušíme, zpočátku na slunci, pak ve stínu, nejlépe však v sušárně při teplotě kolem 50 stupňů. Správně usušená droga má světle zelenou barvu, voní a chutná po okurkách.
Výskyt:
Druh původem ze Středomoří se druhotně rozšířil do jiných částí světa. ROste na půstých místech v okolí zahrad, na skládkách a rumištích. Pěstuje se v zahrádkách.
Užívaná část:
Léčebně se užívá nať (Herba boraginis), někdy pouze květ (Flos boraginis).
Užití:
Používá se jako potopudný, odkašlávací, posilující, protizánětlivý a mlékopudný prostředek. V lidovém léčitelství se užívá při horečkách, nachlazení a při depresích. Brutnák také funguje jako prostředek pro obnovu kůry nadledvin. Olej ze semen slouží z hlediska obsahu gamma-linolenové kyseliny jako náhražka pupalkového oleje; používá se při léčbě ekzémů, některých typů duševních onemocnění a jako ochranný prostředek srdce a cév.
Účinné látky a působení
Alkaloidy (pyrolizidinového typu do 0,01 % : lykopsamin, intermedin, acetyllykopsamin, acetylintermedin, amabilin, supinin, thesinin), slizy (cca 11 %), olej (s obsahem gamma-linolenové kyseliny), ostatní sloučeniny (kyseliny octová, mléčná, jablečná, křemičitá, kyanogenní látky, saponiny, třísloviny). Olej ze semen chrání srdce a cévy před účinky stresových faktorů.
Poznámka:
Pro obsah pyrolizidinových alkaloidů se má nať podávat krátkodobě, zásadně se nepodává v těhotenství a při kojení. Při používání oleje je třeba velké opatrnosti u pacientů s epilepsií a schizofrenií léčenou fenothiaziny. Z mladé natě brutnáku se připravují saláty a omáčky.
Napsat komentář Zrušit odpověď na komentář
-
-
-
Nejnovější příspěvky
-
Rubriky
- ? (1)
- Bylinkové masky (8)
- Diskuze na téma (1)
- Herbář (24)
- Léčba bylinkami (54)
- Reklama (1)