Hadí kořen větší
Popis:
Vytrvalá rostlina se silným, plazivým, zkrouceným hnědým oddenkem, z něhož vyrůstá růžice přízemních listů a přímá, nevětvená, až 1 m vysoká lodyha. Listy v přízemní růžici jsou řapítaké, celokrajné, podlouhle vejčité. Lodyžní listy jsou kopinaté, zúžené v křídlatý řapík, který objímá lodyhu. Květenství tvoří hustý vrcholový dlouhý lichoklas. Drobné květy mají pět růžových, zřídka bílých okvětních lístků. Rostlina kvete od června do srpna. Plod je hnědá trojboká nažka, uzavřená v okvětí.
Sběr a úprava:
Oddenky hadího kořene se vyrývají ručně na podzim, v září a říjnu, nebo brzy na jaře. Po vyrytí se důkladně očistí, vyperou, případně zkrátí. Rozloží se na lístky a suší se na slunci nebo v sušárně při teplotě kolem 60 stupňů. Dobře usušená droga je na lomu narůžovělá a má značně svíravou chuť. Drogu uchováváme v suchém prostředí v dobře uzavřených obalech.
Výskyt:
Roste hojně po celé Evropě a v Asii. Příznivá stanoviště nachází na zamokřených loukách, pastvinách, u pramenišť a podél potoků řek.
Uživaná část:
K léčebným účelům se sbírá oddenek (Rhizoma [Radix] bistortae).
Užití:
Účinku tříslovin se využívá při léčbě trávícího ústrojí s průjmy s příměsí krve. Jejich svíravý účinek na střevní epitel brání vstřebání jedovatých látek při infekčních poruchách trávení. V pofobě kloktadel se třísloviny uplatňují při zánětech sliznic dásní, úst a hrtanu. Ve formě obkladů se droga používá při špatně se hojících infikovaných ranách. Vnitřně se podává 1,5-3 g drogy ve formě nálevu 2-3 x denně, zevně jako 10% odvar. Droga se může používat v těhotenství i při kojení.
Účinné látky a působení
Oddenky obsahují třísloviny (20 %, katechinové, gallové a elagové), flobafen, stopy emodinu, bistortovou červeň, cca 30 % škrobu, pektin. Třísloviny způsobujjí srážení bílkovin ve sliznicích a účinkují při požití jedovatých látek bílkovinného charakteru; kyselina elagová napomáhá zastavení krvácení z kapilár také tím, že márně snižuje krevní tlak. Jednodušší katechinové kondenzáty snižují nadměrnou propustnost stěn vlásečnic.
Poznámka:
V současné době se droga používá jako svíravý a detoxikační prostředek jen v lidovém léčitelství.
Napsat komentář Zrušit odpověď na komentář
-
-
-
Nejnovější příspěvky
-
Rubriky
- ? (1)
- Bylinkové masky (8)
- Diskuze na téma (1)
- Herbář (24)
- Léčba bylinkami (54)
- Reklama (1)