Heřmánek pravý
Popis:
Jednoletá, příjemně vonící bylina s přímou nebo vystoupavou lodyhou, dorůstající výšky až 60 cm. Lodyha je lysá, bohatě větvená. Listy jsou střídavé, přisedlé, dvakrát až třikrát peřenosečné s mnoha čárkovitými úkrojky. Květenství tvoří jednotlivé, dlouze stopkaté úbory. Mají polokulovitý zákrov a duté lůžko. Květy v terči jsou trubkovité, pětičetné, oboupohlavné, žluté barvy. V paprsku jsou bílé jazykovité květy. Rostlina kvete od května do září. Plody jsou šedohněsé nažky bez chmýru.
Sběr a úprava:
Na malých plochách se sklizeň provádí ručně otrháváním nebo česáním rozkvetlých úborů s krátkými stopkami.Na velkých plochách se heřmánek sklízí strojem. Sklizeň začíná přibližně za 3 až 5 dni po rozkvětu prvních úborů a opakuje se několikrát za rok. Sklizený materiál se suší na lískách ve stínu nebo ve výkonných sušárnách při teplotě do 4é stupňů. Droga má příjemnou vůni a chutná nahořkle.
Výskyt:
Heřmánek pravý se vyskytuje v širokém pásu Euroasie a zavlečeně roste i v Americe a v Austrálii. Pěstuje se na polích jako jednoletá kultura.
Užívaná část:
K léčebným účelům se sklízejí úbory heřmánku (Flos chamomillae vulgaris).
Užití:
Používá se jako protizánětlivý prostředek při žaludečních a střevních potížích, při zánětech ústní dutiny, při léčbě infikovaných sliznic a kůže, při zánětech očních spojivek, pohlavního ústrojí, jako pomocný prostředek při léčbě žaludečních vředů, při bronchiálním astmatu, při alergických reakcích na kůži a jako součást čajových směsí pro celkové uklidnění. Uvolňuje křeče zažívadel a střevní plyny. Vnitřní použití při těhotenství a kojení musí být opatrné. Podává se 3-8 g ve formě nálevu 3 x denně.
Účinné látky a působení
Silice (0,24-1,9 %) s obsahem azulenů, seskviterpeny, kumariny, flavonoidy (apigenin, luteolin, kvercetin), z ostatních látek anthemová kyselina, amino- a mastné kyseliny, polysacharidy, třísloviny. Obsahové látky mají protialergickou a protizánětlivou aktivitu (azulenové sloučeniny a některé seskviterpeny), dále aktivitu proti žaludečním vředům (alfa-bisabolol), protibakteriální, protivirovou, imunostimulační (polysacharidy), uvolňují křeče (flavonoidy a terpeny). Silice zvyšuje vylučování žluči, v pokusech na zvířeti ve vyšších dávkách tlumí činnost srdce a dýchacího systému.
Poznámka:
Popisují se alergické reakce po heřmánku; převážně jsou způsobeny příměsí – falšováním drogy podobnými květenstvími některých jiných zástupců čeledi hvězdnicovitých, obsahujícími dráždivé terpeny (antekotulid). Droga se nepodává dlouhodobě kojencům kvůli zlenivění střevní činnosi.
Napsat komentář Zrušit odpověď na komentář
-
-
-
Nejnovější příspěvky
-
Rubriky
- ? (1)
- Bylinkové masky (8)
- Diskuze na téma (1)
- Herbář (24)
- Léčba bylinkami (54)
- Reklama (1)