Jírovec maďal (Kaštan)

25.8.2012 Bylinky Herbář

Jírovec maďal

Jírovec maďal

Jírovec maďal strom

Jírovec maďal strom

Jírovec maďal kaštany

Jírovec maďal kaštany

 

 

 

 

Popis:

Strom, až 30 metrů vysoký, s hustou, pravidelně rozloženou korunou, šedou borkou a silnými, ke konci převislými větvemi. Mladé větve jsou hnědé, plstnaté, zakončené lepkavými pupeny, jejich šupiny v zimě kryjí základy listových a květních orgánů. Listy jsou vstřícné, složené z pěti až sedmi obvejčitých, nepravidelně vroubkovaných listů. Květenství tvoří vzpřímené laty, složené z vijanů. Květy jsou oboupohlavné, souměrné. Kalich je zvonkovitý, pěticípý; korunní lístky jsou bílé s červenou nebo žlutou skvrnou. Strom kvete v květnu a červnu. Plod je ostnitá tobolka.

Sběr a úprava:

Kaštany dozrávají během září a října, kdy tobolky pukají a hnědá semena vypadávají na zem. Zpracovávají se buď čerstvá, nebo se suší na lískách na dobře větraném místě. V sušárně se suší při teplotě kolem 60 stupňů. Květy sbíráme ručně na počátku kvetení a sušíme je ve stínu nebo v sušárně při teplotě kolem 40 stupňů. Kůra jírovce se sbírá v předjaří na začátku proudění mízy. Drogy chutnají hořce.

Výskyt:

Jírovec maďal pochází z Balkánu a východního Středomoří. Hojně se vysazuje ve stromořadích, v parcích a u lidských sídlišť.

Užívaná část:

K léčebným účelům se zužitkovává semeno (Semen hippocastani), někdy květ (Flos hippocastani) a kůra mladých větví (Cortex hippocastani).

Užití:

Při léčbě poruch krevního a lymfatického oběhu, působí protizánětlivě a proti otokům; escin a flavonoidy uvolňují cévní křeče. Obě složky snižují krevní srážlivost a využívají se při zánětech žil, při tvorbě trombóz, podlitin a otoků (mozku) a k lepšímu prokrvení vnitřních orgánů.
Kumariny zlepšují odolnost cévní stěny vůči nepříznivým vlivům a rozšiřují koronární cévy. Používá se také při hemeroidech a zvětšené předstojné žláze. V těhotenství a při kojení se nesmí používat vnitřně. Většinou se podávají plody (loupané), 0,2-1,0g 3x denně.

Účinné látky a působení

Obsahuje kumariny, flavonoidy, saponiny (směs, tzv. escin, s obsahem alfa- a beta-escinu jako hlavních glykosidů), třísloviny (dosud nejsou blíže přesně rozlišeny, ve směsi se však vyskytují kondenzované třísloviny na bázi epikatechinu) a látky různých struktur (alantoin, adenin, adenosin, guanin, cholin, citronová kyselina, fytosteroly).
Escinové saponiny působý expektoračně, mají protizánětlivé a protiotokové účinky a spolu s flavonidy působí spazmolyticky a rozšiřují cévy včetně koronárních.

Poznámka:

Vyšší dávky semen a kůry vyvolávají otravy, projevující se zvracením, spavostí a bolestmi hlavy. Může dojít až k ochrnutí dýchacího centra.


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Powered by Maybeway.com