Měsíček lékařský
Popis:
Jednoletá (dvouletá) bylina s vřetenovitým kořenem a s přímou, až 50 cm vysokou lodyhou. Celá rostlina je jemně chlupatá. Dolní listy jsou kopisťovité, s čepelí pozvolna se zužují v řapík. Lodyžní listy jsou přisedlé, žláznatě pýřité, lepkavé. Úbory mají dvouřadý polokulovitý zákrov. V terči jsou oranžové, trubkovité, pětičetné oboupohlavné (zřídka prašníkové) květy. Jazykovité žluté nebo oranžové květy jsou někdy pomnoženy do plnokvětosti. ROstlina kvete od června až do podzimu. Plody jsou hnědavé bradavičnaté nažky. Celá rostlina mdle voní.
Sběr a úprava:
Sběr květních úborů se provádí ručně ihned po rozkvětu, tj. od června, a opakuje se každý druhý až třetí den. Odtrháváme celé úbory se zákrovem a s krátkou stopkou a pak je sušíme. Obvodové, jazykovité květy se buď otrhávají hned při sklizni, nebo se vystírají na sítech až po usušení celých úborů. Sklizený materiál se suší výhradně ve stínu nebo lépe v sušárně při teplotě do 60 stupňů. Dobře usušená droga má sytě oranžovou barvu, slabě voní a chutná nahořkle slaně.
Výskyt:
Původní domovinou měsíčku jsou pravděpodobně západní oblasti Středozemí, kde se odedávna pěstuje jako okrasná a léčivá rostlina.
Užívaná část:
V léčebné praxi se používají celá květenství (Flos calendulae cum calycae) nebo jen jazykovité květy (Flos calendulae sine calycae).
Užití:
Zevně se květy používají na špatně se hojící rány, na spáleniny, na krevní výrony, vyrážky, bércové vředy a při zánětech hltanu; podporují tvorbu nových tkání. Vnitřně se užívají jako protizánětlivý a protikřečový prostředek při zánětech žlučových cest, žlučového měchýře a žaludku. Přestože byly pozorovány vedlejší jedovaté účinky, je třeba opatrnosti při používání v těhotenství a při kojení. Vnitřně se používají 1-2 g drogy ve formě nálevu 3x denně, při přípravě oleje nebo masti má být obsah drogy 2-5 %.
Účinné látky a působení
Květy obsahují silici (do 0,4 %), seskviterpeny, flavonoidy (0,3 až 1,5 %), bidesmosidické saponiny (2-10 %; oleanosidy), karotenoidy, estery cholinu s mastnými kyselinami, triterpenoidní alkoholy, polysacharidy, polyiny, alifatické uhlovodíky. Některé seskviterpenické látky jsou aktivní vůči určitým chorobám v ústní dutině, saponiny mají protinádorovou aktivitu, kalendulosidy snižují hladinu tuků v krvi a působí na centrální nervový systém. Flavonoidy působí v kombinaci s ostatními látkami protikřečovitě, silicé má učinek proti bičíkovcům. Látky působí protizánětlivě, urychlují tvorbu výstelkových tkání.
Poznámka:
Měsíček je významný kosmetický prostředek, ale u některých pacientů byly zaznamenány alergické reakce.
Napsat komentář Zrušit odpověď na komentář
-
-
-
Nejnovější příspěvky
-
Rubriky
- ? (1)
- Bylinkové masky (8)
- Diskuze na téma (1)
- Herbář (24)
- Léčba bylinkami (54)
- Reklama (1)