Proskurník lékařský

27.8.2012 Bylinky Herbář

Proskurník lékařský

Proskurník lékařský

Proskurník lékařský květy

Proskurník lékařský květy

Proskurník lékařský rostlina

Proskurník lékařský rostlina

 

 

 

 

 

 

Popis:

Vytrvalá bylina s dužnatými kořeny, ztlustým oddenkem a přímou, chudě větvenou, vlnatě chlupatou lodyhou, dorůstající výšky až 1,5 m. Přízemní listy jsou střídavé, srdčité, krátce řapíkaté. Lodyžní listy jsou vejčité, po obou stranách jemně plstanté. Květy vyrůstají jednotlivě nebo ve svazečcích v )žlabí listů nebo ve vrcholovém hroznu. Jsou velké, oboupohlavné, pětičetné s lesklými bílými nebo růžovými korunními plátky a s purpurovými prašníky. Rostlina kvete od července do září. Terčovitý poltivý plod se rozpadá na jednosemenné plůdky.

Sběr a úprava:

Kořeny proskurníku se sklízejí na podzim, v říjnu a listopadu, nebo i na jaře. PO odstranění natě se vyorají, vyperou , silnější se rozpůlí, připadně oloupou. Suší se v sušárně při teplotě kolem 45 stupňů. Droga slabě voní a má slizovitou chuť. Listy se začínají otrhávat krátce před rozkvětem, tj. v červnu, a sklizeň se až čtyřikrát opakuje, podobně se sklízejí květy. Suší se ve stínu nebo v sušárně při teplotě 40 stupňů..

Výskyt:

Druh původem ze Středozemí se pěstováním rozšířil do Evropy a jiných světadílů. Pěstuje se na polích jako jednoteltá i víceletá kultura.

Užívaná část:

K léčebným účelům se sklízí kořen (Radix althaeae), list (Folium althaeae) a zřádka i květ (Flos althaeae).

Užití:

Drogy se používají jako prostředky změkčující, močupudné, odkašlávací a při léčbě ran. Lidově se proskurník užívá vnitřně přiléčbě katarů horních cest dýchacích, při kašli, žaludečních vředech, při zánětech ústní dutiny a hrtanu, močového měchýře a močovodů, zevně při léčbě hnisavých vředů, nežitů, křečových žil a bércových vředů. Lze je bez obav používat během těhotenství a kojení.
V dávkách 2-5 g ve formě macerátu nebo nálevu 3x denně se požívají jak listy, tak kořeny.

Účinné látky a působení

Rostlinné části obsahují slizy (cca 25-35%), cukerné kyseliny (galakturonovou, glukuronovou), oligosacharidy (rhamnosu, arabinosu, galaktosu, glukosu, mannosu, xylosu), fenolické kyseliny (kávovou, ferulovou, syringovou) a ostatní sloučeniny (asparagin, cca 2%, pektin, škrob, třísloviny).
V pokuse na zvířatech vykázaly obsahové látky antimikrobiální aktivitu (proti Pseudomonas aeruginosa, Proteus vulgaris, Staphylococcus aureus). Sliz snižuje hladinu cukru u nediabetických myší. U obsahových látek proskurníku byly pozorovány v pokuse na zvířecí tlapce určiré účinky proti zánětu.

Poznámka:

Kořen proskurníku lékařského se uplatňuje též v potravinářském průmyslu.


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Powered by Maybeway.com