Puškvorec obecný

25.8.2012 Bylinky Herbář

Puškvorec obecný

Puškvorec obecný

Puškvorec obecný ve vodě

Puškvorec obecný ve vodě

Puškvorec obecný

Puškvorec obecný

 

 

 

 

 

Popis:

Vytrvalá bahenní bylina s tlustým, plazivým, pronikavě vonícím oddenkem, porostlým dlouhými provázkovitými kořeny. Z vrcholové části oddenku vyrůstají až 1 metr dlouhé mečovité listy se žlábkovitou pochvou a trojhranné květní stvoly, zakončené válcovitou palicí, zatlačenou poněkud stranou dlouhým čárkovitým toulcem. Palice, zpočátku zelená, později hnědá, je složení z drobných žlutozelených květů. V našich zeměpisných šířkách jsou květy neplodné a rostlina se rozmnožuje pouze dělením oddenků. Ve své domovině plodí červené bobule.

Sběr a úprava:

Oddenky puškvorce se sbírají na podzim, v září až v listopadu, nebo brzy na jaře, v březnu. Dobývají se silnými hráběmi nebo vidlemi. Důkladně je vypereme, očistíme, nakrájíme na kratší kousky, případně rozpůlíme. Sběr zpočátku sušíme na slunci, později ve stínu nebo lépe v sušárně při teplotě do 35 stupňů. Dobře sušená droga je křehká, na lomu žlutá, pronikavě voní a chutná hořce.

Výskyt:

Původní vlastí puškvorce je jihovýchodní Asie, odkud se rozšířil do ostatních částí světa. Roste hojně v rybnících, tuních a ve slepých ramenech řek.

Užívaná část:

K léčebným účelům se sbírá oddenek (Radix calami aromatici).

Užití:

Oddenky se používají jako hořčina, k uvolnění křečí v zažívacím ústrojí při zánětech žaludku a poruchách trávení. Puškvorec se osvědčil ke zlepšení fyzického stavu u stařeckých pacientů a po vyčerpávajících chorobách. Zevně se doporučuje k prokrvení kůže, urychluje hojení při zánětech v ústech a hltanu. V lidovém léčitelství se udržel jako uklidňující prostředek. V těhotenství a při kojení se droga nesmí používat. Doporučuje se maximálně 2x denně 1,0g (triploidní forma) ve formě nálevu.

Účinné látky a působení

Silice (2-6%) obsahuje monoterpeny (myrcen, kafr), seskviterpeny (karyofylen, humulen), u diploidních a triploidních forem jsou akoregermakony a akorony, hořčiny a fenylpropanoidy podle typu rostlin: hlavně beta-asaron a eugenol methylether, dále třísloviny, slizy, škrob. Beta-asaron uvolňuje křeče v zažívacím pstrojí, snižuje dušnost a zmírňuje bolesti hlavy, odstraňuje předrážděnost a neklid. Doprovodné těkavé látky mají podobný účinek. Silice zvyšuje také tvorbu žaludeční šťávy.

Poznámka:

Beta-asaron má rakovinotvorné účinky. Např. v USA je povolena pouze diploidní odrůda (A. calamus var. americanus), evropské odrůdy jsou zpravidla triploidní (A. calamus var. calamus). Zcela nepoužitelné jsou odrůdy tetraploidní (A. calamus var. angustatus a var. verus).


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Powered by Maybeway.com