Řebříček obecný

25.8.2012 Bylinky Herbář

Řebříček natě a listy

Řebříček natě a listy

Řebříček květ

Řebříček květ

Řebříček na louce

Řebříček na louce

 

 

 

 

 

Popis:

Vytrvalá rostlina s plazivým oddenkem, z něhož vyrůstají přímé nebo vystoupavé květonosné lodyhy a listnaté výběžky. Lodyhy jsou chlupaté, nahoře rozvětvené, až 50 cm vysoké. Listy jsou střídavé, podlouhle kopinaté, dvakrát až třikrát peřenosečné, v mládí chlupaté. Květní úbory vytvářejí ploché vrcholové laty. Úbory mají víceřadý zelený zákrov. V terči jsou bílé oboupohlavné trubkovité květy a v paprsku bílé nebo narůžovělé jazykovité květy. Rostlina kvete od června do září. Plod je stříbrošedá nažka. Celá rostlina kořenně voní.

Sběr a úprava:

Nať se sbírá na počátku kvetení, tj. od června do srpna, sežínáním horních, nezdřevnatělých částí lodyh a přízemním listů. Květ se sbírá ručním uštipováním květních úborů s krátkými stopkami. Sebraný materiál rozložíme na lístky do tenké vrstvy a sušíme jej ve stínu nebo v sušárně při teplotě kolem 35 stupňů. Dobře usušená droga voní a chutná hořce. Skladuje se v suchu a v temnu.

Výskyt:

Druh je rozšířen v mírném pásu Evropy a Asie; zavlečeně roste i v Severní Americe a v Autrálii. Řebříček roste hojně na lukách, pastvinách, mezích a příkopech.

Užívaná část:

K léčebným účelům se sbírá nať (Herba millefolii) nebo jen květ (Flos millefolii)

Užití:

Vnitřně se používá jako hořčinný prostředek, ke zlepšení trávení, k celkovému posílení organismu, k uvolnění křečí v zažívacím ústrojí, ke snížení plynatosti, zvýšení vylučování žluči a moči, při revmatismu, ke zlepšení odkašlávání a jako uklidňující prostředek; celkově při poruchách látkové výměny a jako posilující prostředek. Zevně se používá k výplachům úst při zánětech, ke kloktání, k omývání hnisavých vyrážek a na bolestivé praskliny. Podávají se 2-4g suché nati (květů) ve formě nálevu x 3 denně.

Účinné látky a působení

Drogy obsahují dusíkaté látky a alkaloidy, flavonoidy, mastné a fenolkarboxylové kyseliny a aminokyseliny, vitaminy (c, kyselinu listovou), silici (s obsahem borneolu, bornylacetátu, kafru, 1,8-cineolu aj.) a třísloviny různého typu.
Účinek souvisí s obsahem flavonoidů v nati a těkavých látek v silici; např: vodný výtažek má protizánětlivou a močopudnou aktivitu, zvyšuje tvorbu žluči, silice zlepšuje odkašlávání, působí tlumivě na některé funkce mozku, ethanolový výtažek vykazuje protibakteriální účinek, flavonoidy uvolňují křeče, dusíkaté látky snižují krevní tlak a tělesnou teplotu.

Poznámka:

V těhotenství a při kojení je možné používat drogy pouze v terapeutických dávkách.


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Powered by Maybeway.com