Řepík lékařský

26.8.2012 Bylinky Herbář

Řepík lékařský

Řepík lékařský rostlina

Řepík lékařský list

Řepík lékařský list

Řepík lékařský květy

Řepík lékařský květy

 

 

 

 

 

 

Popis:

Vytrvalá rostlina s přízemní růžicí listů, dorůstající výšky 40 až 50 centimetrů. Lodyha je přímá, někdy větvená, drsně chlupatá, zakončená dlouhým, zpravidla jednoduchým květenstvím. Listy jsou přetrhovaně lichozpeřené, s lístky vejčitými, na okraji pilovitými, na rubu šedě plstnatými. Květenství tvoří klasovitý hrozen žlutých květů. Květy jsou oboupohlavné, pětičetné, nicí se sytě žlutými korunními lístky. Rostlina kvete od června do srpna. Plody jsou nažky uzavřené ve zdřevnatělé češuli s ostnitými háčky

Sběr a úprava:

Sběr natě začíná na počátku kvetení, tj. v červnu, a pokračuje a do září. Ručně se seřezávají horní , nezdřevnatělé části lodyh včetně přízemních listů. Sebraný materiál sušíme ve stínu nebo v sušárně při teplotě kolem 40 stupňů. Při pěstování na polích se řepík sklízí ve dvou sečích. Po usušení má droga svěží zelenou barvu, kořeněně voní a chutná hořce. Skladuje se v suchém prostředí.

Výskyt:

Řepík se vyskytuje v celé Evropě, v západní Asii a v severní Africe. Roste hojně na loukách, pastvinách a na mezích. Pěstuje se na polích.

Užívaná část:

K léčebným účelům se sbírá nať , případně list.

Užití:

Vnitřně se používá při chronických chorobách jater, zánětech žaludku, žlučníku a střev, při krvácení v trávicím ústrojí z drobných cévek, ke zvýšenému vylučování žluči a při průjmech. Nálev se doporučuje v dětské praxi. Zevně se používá teplý odvar ke kloktání při zánětech horních cest dýchacích, ve formě obkladů nebo koupelí při léčbě hnisavých vyrážek, na rozpadající se bércové vředy, nehojící se rány, při hemoroidních zánětech. Nať se podává ve formě nálevu ze 2-4 g drogy 3x denně, zevně 10% odvar.

Účinné látky a působení

Nať obsahuje kyseliny, flavonoidy, třísloviny (kondenzované i hydrolyzované), vitaminy (B,C, nikotinamidový komplex, vitamin K), ostatní látky (hořčiny, triterpeny, fytosteroly a kolem 0,2 % silice).
Silice a hořčiny stimujují játra k rychlejší činnosti, mírně zvyšují tvorbu žluči a žaludečních šťáv, silice zrychluje pohyb střev, třísloviny mají dezinfekční a protizánětlivé účinky a mírní záněty sliznic trávicího ústrojí.

Poznámka:

Při těhotenství a při kojení je možné drogu používat.


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Powered by Maybeway.com