Sedmikráska obecná
Popis:
Vytrvalá bylina se svazčitými kořeny a krátce výběžkatým oddenkem, z něhož vyrůstá růžice přízemních kopisťovitých listů. Listy jsou krátce řapíkaté, vroubkované, v mládí jemně chlupaté. Květní stvoly jsou přímé, jednoúborné, jemně pýřité a dorůstají výšky 5 až 20 cm. Úbory mají široce vejčitý zákrov s listeny ve dvou řadách. V terči jsou žluté trubkovité oboupohlavné květy. V paprsku jsou ve dvou řadách bílé květy jazykovité. Rostlina kvete téměř po celý rok, nejvíce na jaře a na podzim. Plody jsou drobné hladké nažky.
Sběr a úprava:
Úbory sedmikrásky sbíráme ručně odštipováním nebo odstřihováním nakvetlých úborů s kratičkou stopkou. V čistém a zapojeném prostoru se ke sběru používá sběračský hřeben. Sebraný materiál sušíme zpočátku na slunci, později ve stínu nebo lépe v sušárně při teplotě kolem 35 stupňů. Dobře usušená droga si zachovává přirozený vzhled, medově voní a má slizkou, štiplavou chuť.
Výskyt:
Roste po cel= Evropě, zavlečeně v Severní Americe a na Novém Zélandu. Ve volné přírodě roste hojně v lučních a zahradních trávnících.
Užívaná část:
Léčebný význam mají květní úbory (Flos bellidis), někdy také nať (Herba bellidis).
Užití:
Drogy se používají jako odkašlávací prostředek, zevně při léčbě nehojících se ran, hlavně na infikované bércové vředy. Využívají se především v lidovém léčitelství, ale nepříliš často. Ve formě nálevu se květ používá vnitřně v dávkávh 3-5 g 4x denně, zevně ve formě 10% nálevu nebo odvaru.
Účinné látky a působení
Obě drogy obsahují saponiny, flavonoidy, třísloviny, organické kyseliny (štavelovou, jablečnou, vinnou), hořčiny, sliz, pryskyřice a minerální látky.
Saponiny mírně dráždí sliznice dýchacích cest a vyvolávají vyšší tvorbu hlenu. Třísloviny, flavonoidy, sliz, a silice působí na sliznice svíravě a hojivě; mají také slabý močopudný účinek.
Poznámka:
Během těhotenství a při kojení je možné používat drogu jen v terapeutických dávkách.
Napsat komentář Zrušit odpověď na komentář
-
-
-
Nejnovější příspěvky
-
Rubriky
- ? (1)
- Bylinkové masky (8)
- Diskuze na téma (1)
- Herbář (24)
- Léčba bylinkami (54)
- Reklama (1)