Topolovka růžová
Popis:
Dvouletá nebo vytrvalá rostlina s přímou, až 2 m vysokou lodyhou. V mládí je lodyha plstnatě chlupatá, později olysalá, zakončená hroznem dekorativních květů. Listy v přízemní růžici jsou dlouze řapíkaté, okrouhle srdčité. Lodyžní listy jsou střídavé, dlanitě laločnaté a drsně chlupaté. Květy jsou oboupohlavné, jednoduché nebo plné, s pestrým zbarvením korunních lístků od bílé, růžové, karmínové, žluté, fialové až po téměř černou barvu. Rostlina kvete od června do září. Terčovitý plod se ve zralosti rozpadá ve velký počet jednosemenných plůdků.
Sběr a úprava:
Sběr květů se provádí a druhým rokem po výsevu nebo po výsadbě, a to od června až do srpna. Květy se otrhávají ručně i s kalichem ve 3-4 denních odstupech. Sklizený materiál rozložíme v tenké vrstvě na lístky a sušíme ve stínu nebo v sušárně při teplotě do 40 stupňů. Droga je téměř bez pachu má tmavě fialovou barvu a slizovitě natrpklou chuť. Skladuje se v suchu a temnu.
Výskyt:
Za domovinu topolovky se nejčastěji pokládá oblast východního Středomoří a Balkánu. Pro okrasu i užitek se pěstuje na zahradách a na polích.
Užívaná část:
Předmětem sběru je květ tmavě fialové barvy.
Užití:
Používá se při trávicích potížích (začínající záněty jícnu a žaludku), při lehčích zánětlivých onemocněních horních dýchacích cest, ke kloktání při zánětech hltanu, při bolestivých zánětech v ústní dutině a k omývání špatně se hojíchích ran. Při léčbě zánětů v ústní dutině a hnisavých kožních chorobách se doporučuje drogu kombinovat s tříslovinnými drogami. Lze ji doporučit pro děti a staré pacienty. V těhotenství a při kojení se může droga používat.
Dávkuje se ve formě macerátu nebo nálevu z 2-5 g 3x denně.
Účinné látky a působení
Květy obasují membránové slizy, malé množství tříslovin a směs antokyanových glykosidů (alteinu, který se štěpí na alteidin, tj směs malvidinu, delfinidinu a glukózy). Droga je svými obsahovými látkami i účinkom podobná květu slézu. U slizů byl zjištěn účinek proti některým mikroorganismům způsobující hisavé záněty (např. Staphyllococcus aureus) snižují také hladinu krevního cukru u nediabetických myší a mírní dráždění při povrchových zánětech sliznic.
Poznámka:
Droga vykázala na pokusných zvířatech určitou pohlavně hormonální aktivitu, ačkoliv vodné výluhy monou upravovat menstruaci, u těhotných žen nevyvolávají nebezpečí potratu. Použití drogy však může zvyšovat účinky léčiv užívaných při cukrovce.
Napsat komentář Zrušit odpověď na komentář
-
-
-
Nejnovější příspěvky
-
Rubriky
- ? (1)
- Bylinkové masky (8)
- Diskuze na téma (1)
- Herbář (24)
- Léčba bylinkami (54)
- Reklama (1)